واحد شخصی سازی کارت

شخصی‌سازی در خصوص کارت‌ها فرایندی است که طی آن هر کارت به صورت مستقل واجد اطلاعاتی متفاوت با کارت‌های دیگر می‌شود. یا به عبارتی دیگر کارت برای به‌کارگیری در یک فرآیند هوشمند آماده می‌شود. این عمل ممکن است به صورت الکترونیکی، بارگذاری داده‌ها روی نوارمغناطیسیِ یک کارت‌ مغناطیسی یا روی تراشه کارت‌های هوشمند باشد و یا درج کاراکتر به صورت فیزیکی روی کارت‌های شارژ تلفن همراه. صدور کارت پرسنلی که برای هر فرد به صورت جداگانه اطلاعاتی روی یک کارت پرینت می­شود نیز گونه­ دیگری از شخصی سازی فیزیکی به شمار می‌رود.

شخصی‌سازی الکترونیکی با ماشین‌آلات مناسب هر نوع کارت انجام می‌شود. به عنوان مثال دستگاه ثبت اطلاعات روی نوارمغناطیسی با دستگاه ثبت داده بر روی کارت  Mifare متفاوت است. گاهی شخصی سازی الکترونیکی نیازمند ثبت اطلاعات پایه بر روی تراشه است که به این مرحله PrePersonalize می‌گویند و معمولا در محل کارخانه‌ی سازنده‌ی تراشه انجام می‌شود ولی به طور متداول عمل شخصی‌سازی الکترونیکی با بارگذاری برنامه‌های کاربردی و اطلاعات متغیر روی تراشه، به همراه درج اطلاعات به صورت فیزیکی روی بدنه‌ی کارت در یک مجموعه و توسط یک دستگاه انجام می‌گردد.

تکنیک های متداول شخصی سازی فیزیکی

شخصی ­سازی فیزیکی یا درج اطلاعات متغیر با شیوه ­های مختلفی بسته به جنس بدنه‌ی کارت، نیازهای کاربر، احتیاجات امنیتی و سایر شرایط روی کارت انجام می‌پذیرد.

درج کاراکتر با تکنیک جت پرینت (Jet Printer) به صورت متداول برای پروژه‌هایی که نیاز به سرعت بالا برای شخصی‌سازی داشته و دقت ریز نگاری(Resolution) بالا احتیاج ندارند مانند پرینت کد رمز کارت شارژ انجام می‌شود.

ثبت تصاویر تمام رنگی یا تک رنگ معمولاً توسط پرینترهای مخصوص کارت‌های PVC به دو شیوه‌ی مستقیم (Direct) و غیرمستقیم (Indirect/ Retransfer) انجام می‌شود. در روش مستقیم رنگ از روی ریبون رنگی توسط هد مستقیماً به روی کارت منتقل شده و سپس توسط یک پوشش بی‌رنگ به نام اورلی (Overlay) محافظت می‌شود، در صورتی که در روش غیر‌مستقیم رنگ‌ها توسط هدِ پرینتر به روی یک لایه‌ی بی‌رنگ (ریبون اورلی) منتقل شده و سپس این لایه به روی کارت لمینیت می‌شود. کیفیت و ماندگاری تصاویر در روش غیر مستقیم بالاتر است و نسبت به روش مستقیم طبعاَ هزینه‌ی بالاتری نیز دارد. صدور کارت‌های شناسایی معمولاً توسط کارت پرینترها انجام می‌شود که اصطلاحاَ به آن چاپ دیجیتال کارت نیز می‌گویند.

شخصی‌سازی با لیزر نیز روش دیگری است که تصاویر یا کاراکترها با دقت ریزنگاری قابل قبولی روی کارت‌ها حک می‌شوند. شماره سریال روی کارت‌های تلفن همگانی یا تصاویر کارت‌های شناسایی ملی در برخی کشورها از جمله مثال‌های شخصی‌سازی با لیزر است.

·    شخصی‌سازی فیزیکی (چاپ تمام رنگی و تک رنگ روی کارت آماده) با روش دیجیتال مستقیم و غیر مستقیم با دستگاه های کارت پرینتر با ظرفیت چاپ روزانه 1000 عدد کارت تمام رنگی دو رو و 3000 عدد کارت تک رنگ یک رو

·    شخصی‌سازی فیزیکی با ظرفیت تولید روزانه 60000 عدد کارت اسکرچ به همراه بسته‌بندی سلفون به صورت نواری

·    شخصی‌سازی الکترونیکی کارت‌های مغناطیسی با ظرفیت روزانه 16000 عدد کارت

·    شخصی سازی الکترونیکی کارت‌های Mifare‌ با ظرفیت روزانه 15000 عدد کارت

منبع: سایت صنایع چاپ خاتم

تبلیغات - اجرای پروژه

نویسنده مطلب: kamyab.kaviani

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *