گراور و چاپ لیبل (برچسب)

لذت بردن از احیای مجدد قدیمی ترین فرآیند چاپ در میان مبدل های عرض کم و زیاد

قدمت چاپ گراور بیش از یکصد سال است. گفته شده است که در سال ۱۸۷۸ توسط یک فرد اهل چکوسلواکی بنام کارل کلیک (Karl Klic – also spelled Klietsch) توسعه داده شده است. او راز خود را تا زمانی که دزدیده شد و به ایالات متحده در سال ۱۹۰۳ آورده شده مخفی نگاه داشت.

به دلایل گوناگون در صنعت چاپ های عرض کم، گراور بمانند یک راز باقی مانده است: تعداد کمی از شرکت های تجهیزات گراور عرض کم را تولید می کنند، در مورد این فرآیند در میان چاپخانه ها قدری تصورات به غلط وجود دارد، و آنهایی که از این شیوه استفاده می کنند تمایلی به بحث در این باره ندارند.

برای سال هاست که گراور از نگاه چاپخانه های فلکسو و سایرین در زمینه چاپخانه های عرض کم شیوه ای گران بوده و خطرناک (با توجه به استفاده از مرکب های پایه حلالی در این فرآیند)، اما خوب برای چاپ های با تیراژ بالا.

اما گراور شناخته شده و اجرا شده توسط برخی از چاپخانه داران عرض کم، که در میان آنها Sancoa, National Label, CCL, Seal-It, Spear – و همیشه در نمایشگاه ها و کنفرانس ها در مورد بحث بوده «درباره راز کوچک کلیک چه خبر؟».

برای سالهاست که نام خانوادگی شرکت مهندسی چسنات که تولید کننده گراور های عرض کم هستند برای همه آشناست.

ریچارد چسنات، موسس و مدیر عامل، هنوز در فیرفیلد نیوجرسی است و کشف شیوه های جدید چاپ از علاقه مندی های اوست.

“این گام بعدی است،” او می گوید. هر ده سال صنعت تمایل به پرش به چیزی جدید را دارد. در دهه ۶۰ میلادی فلکسو و در دهه ۷۰ لترپرس روتاری. سپس فلکسو های UV و پس از آن چاپ سیلک روتاری آمد. حالا گراور چیزی است که مردم درباره آن صحبت می کنند.

شما می توانید بحث کنید که ترام های گراور بهتر از ترام های فلکسو است، اما من میگویم بله، شما می توانید کیفیت را با همه فرآیند های چاپی بدست آوردید. اما با گراور می توانید با هزینه کمتر و خیلی راحت تر رنگ های براق با یک چاپ ۴ رنگ بدست آورید.

به همین دلیل گراور دوست داشتنی است.

متالیک در واقع؛ صحبت در خیابان در بین فرشندگان محصولات بزرگ، در حال حاضر لیبل (برچسب) مورد علاقه همه مصرف کنندگان، لیبل های براق و متالیک است.

تقاضا برای گراوردر بازار لیبل بسیار است. Procter & Gambles و Palmolives شرکت های تراشه آبی هستند. هدف آنها داشتن افکت های طلایی و نقره ای بر روی برچسب هاشان است بدون پرداخت هزینه بالا برای آن.

آقای Jakob Landberg مدیر فروش Nilpeter در Slagelse دانمارک است. Nilpeter تولید و ساخت ماشین های چاپ گراور را برای برخی از سفارشات از سال ۲۰۰۱ شروع کرد.

فلزات انبوه

گراور شاید یکی از ساده ترین روش های چاپ رول در بین تمام شیوه ای باشد و برای انتقال مرکب به سطح چاپ شونده کمترین المان ها را نیاز دارد. یک سیلندر فلزی که حامل تصویر می باشد (حکاکی معکوس) مرکب را از داخل مرکبدان (مخزن مرکب) بر می دارد. مرکب اضافه با تیغه دکتر بلید برداشته می شود. با گردش سیلندر مرکب به طور مستقیم به سطح چاپ شونده (کاغذ یا فیلم) منتقل می شود. سپس مرکب خشک می شود. یکی از مزیت های گراور این است که لایه مرکب گذاشته شده از تمام روش های چاپ بجز چاپ سیلک بیشتر است. «گراور می تواند یک لایه قوی از مرکب را منتقل کند» این را  Ed Dedman مدیر توسعه بازار شرکت SICPA در امریکای شمالی، یک تولید کننده مرکب در Brooklyn Park, MN  می گوید.

اگر شما یک لایه قوی از مرکب را روی سطح نیاز دارید شما نمی توانید جزئیات زیادی را در چاپ داشته باشید. اگر شما سفافیت خوبی می خواهید می توانید یکی راداشته باشید نه هر دو را. بنابراین کلید در گراور در حکاکی است، تعداد ترام و خط ها در یک اینچ، حجم انتقال مرکب و عمق ها، همه آنها وارد بازی می شوند. شما می توانید سیلندر حکاکی کنید که یک لایه فوق العاده از مرکب را روی کار بگذارد، اما شما با این کار فقط سطح چاپ شونده را در مرکب غرق می کنید.

تراکم لایه مرکب طلایی و نقره ای چیزی شبیه به ظاهر لایه فویل فلز واقعی است. این در مورد فلورسنت ها هم گفته می شود. Frank Gerace مدیر عامل شرکت مولتی کالر می وگوید:‌مرکب های متالیک و فلورسنت در گراور دارای ذرات بزگتری هستند و درخشانند، در فلکسو و افست یک مشکل است. ابتدا باید هزینه فویل را در مقایسه با هزینه مرکب بررسی کنید. دوم اینکه اگر از فویل استفاده کنید سرعت تولید را کاهش داده و هزینه تجهیزات و ابزار اضافه کرده اید. امروز اگر فرم طلایی را می خواهید هات فویل (داغی) بهترین است اما گراور با یک رنگ اسپات این کار را به زیبایی انجام می دهد. این برای بیشتر برای محصولات بازار سلامت و زیبایی مصرف دارد.

Nilpeter اخیرا یک ماشین دارای ۳ واحد چاپ گراور همه در یک ردیف را برای یکی از مشتریانش، برای چاپ روی کارتن های سیگار نصب و راه اندازی کرد.

Landberg می گوید: در جوهر فلزی، تیکه های کوچک فلزی یا یک حلال رقیق می شوند، و برای به دست آوردن اثر آینه شما باید ورقه های فلزی را در یک جهت قرار دهید. رسیدن به این دشوار است. اما اگر یک رنگ فلزی دو یا سه مرتبه روی یکدیگر چاپ کنید، تقریبا همان اثر را خواهید داشت. مشتریان ما این کار را با کارتن های ارزان انجام می دهند.

کارشناسان صنعت بهترین مرکب های فلزی را پایه حلالی ها می دانند،  چون که اجزای فلزی مرکب در محیط حلالی بسیار بهتر عمل می کنند و Dedman می گوید: مرکب های پایه حلالی چسبندگی بیشتر روی سطح فیلم به شما می دهد.

مبدل هایی که استفاده می کنند از گراور برای چاپ لیبل در بیشتر موارد برای قشر لایه مرکب قوی از رنگ های متالیک یا قرار دادن یک لایه قوی از سفید پوشاننده است، و سپس تصاویر و متون را روی آن چاپ می کنند. یا اگر چاپ بطور معکوس انجام شود لایه مرکب پوشاننده در آخرین واحد چاپ می شود. واحد های چاپ گراور قابل جابجایی است: اجزا می توانند در بین واحد های چاپ جابجا شوند، مانند واحد های خشک کن الکتریکی که برای هر واحد چاپ قابل جابجایی است.

Jakob Landberg خاظر نشان می کند:‌ تمام ماشین چاپ های Nilpeter به استثنای یک ماشین فلکسو گرافی با یک واحد گراور مجهز هستند.

label printing - طراحی و تولید انواع لیبل ها و کاغذ های پشت چسبدار

پیشرفت و توسعه مرکب

یکی از هدف های والا در چاپ گراور مرکب های UV است. شیمیدان های برای سالهای متمادی در حال کار هستند و در حال حاضر نزدیک هستند. Landberg می گوید:‌آنچه ما در حال تمرکز و تلاش برای دستیابی به آن هستیم، یک مرکب سفید بسیار پوشاننده و قوی بجای مرکب سیلک و بدون کم شدن رنگ در طی اجرای چاپ است. شرکت Nilpeter با Akzo Nobel در حال توسعه مرکب UV برای گراور است. Mike Buystedt مدیر بازاریابی شرکت Akzo Nobel می گوید:‌ بزرگترین مشکل ما در مرکب های UV برای گراور رئولوژی (علم جریان و تغییر شکل ماده) است. رئولوژی مطالعه تغییر شکل و جریان ماده است.

در گذشته مواد اولیه برای بدست آوردین ویسکوزیته مورد نیاز برای گراور در دسترس نبودند و هنوز مشکلات فنی وجود دارد و ما به همان شکل کار می کنیم.

تیغه دکتر بلید در همه فرآیند های گراور باقی مانده مرکب را از نواحی غیر تصویری سطح سیلندر جمع می کند.هنگامی که از مرکب های پایه حلالی و یا پایه آب استفاده می شود، این مرکب های حتی قبل از اینکه به روی سطح چاپ شونده منتقل شوند خشک می شوند. با مرکب های UV شما یک مزیت دارید که مرکب های باقی مانده خشک نمی شوند.

Akzo Nobel  در حال کار بروی پروژه، رفع گرانروی و سایر مسائل است. Buystedt می گوید‌: گراور به شما این تمکان دا می هد که با چاپ سیلک با یک سرعت بالا رقابت کنید. شما می توانید رنگ های بسیار درخشان را با مقدار زیادی رنگ بدست آوردید.

شرکت SICPA انرژی لازم برای مرکب های پوشش گراور را تولید می کند و در حال کار بر روی پخت یا سفت شدن مرکب سفید UV برای گراور است. گرانروی باید پایین باشد، بنابراین برای پرکردن پرتو الکترونی کاربردی یا محصول قابل سفت شدن UV سخت تر می شود و بارگیری رنگدانه زیاد برای حفظ این ویسکوزیته سخت تر می شود.

شما شروع به اضافه کردن رنگدانه ها می کنید و گرانروی بالا می رود زیرا شما مواد ضخیم تر و بزرگتر اضافه کردید. مرکب های پایه حلال برای گراور امروز بیشتر ترجیح داده می شوند.

اقتصادی

در چاپ گراور نباید بیشتر از فلکسو هزینه کرد زیرا که پیچیده تر از فلکسو نیست. یکی از مزیت های گراور طول عمر طولانی سیلندر حکاکی شده فولادی آن است، هیچ زباله ای ندارد و امکان حکاکی مجدد آن وجود دارد. اما هزینه سیلندر های گوراور همیشه یک مسئله است، سیلندر های سنتی فولادی هستند و پوشیده شده با مس و کنده کاری شده با مته الماس و در آخر با کروم آبکاری شده است. هزینه حمل و نقل زیادی دارند ولی راه حل ارائه شده استفاده از نورد های اسلیو جدید ابداع شده هستند.

اسلیو یک نورد توخالی از نیکل است که با سم لایه مس پوشیده شده است، که ضخامت آن به حدود ۰/۰۰۸ اینچ می رسد. سپس آن را صاب می زنند و یک لایه مس حدود ۰/۰۰۵۵ اینچ روی آن آبکاری می کنند که تصویر را روی همین سطح حکاکی می کنند و با لایه کروه نیم هزارم اینچی آبکاری می کنند. ضخامت نهایی اسلیو حدود ۰/۰۱۴ اینچ است. هیچ تفاوتی در کیفیت سیلندر اسلیو از نظر حکاکی و طول عمر نسبت به نورد های قدیمی وجود ندارد.

هزینه نورد های اسلیو از نورد های قدیمی کمتر است، و همچنین حمل آنها و هزینه انتقالشان؛ فضا کمتری در انبار نسبت به نورد های قدیمی اشغال می کنند.

Denny McGee مدیر فروش شرکت مارک اندی می گوید: ما در آیند توسعه گراور را بیشتر و بیشتر خواهیم دید.

منبع:‌http://www.labelandnarrowweb.com/issues/2004-01/view_features/narrow-web-gravure

نویسنده مطلب: kamyab.kaviani

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *