چاپ لیبل (برچسب ها) Label Printing

لیبل ها امروزه بسیار متنوع هستند و ماشین آلات تولید آنها نیز به همان میزان متنوع می باشند. یک لیبل می تواند محصولی را توصیف کند، دارای محتوی تبلیغاتی و یا همچنین توابع و دستورات امنیتی (مصارف امنیتی) را باشد.

در ساده ترین مورد ممکن است فقط شامل اطلاعاتی درباره قیمت و یا بارکد محصول باشد. لیبل ها یا برچسب ها اغلب جایگزین چاپ بروی بسته بندی ها می شوند.محصولات زیادی در صنایع آرایشی بصورت بطری یا بطری های پلاستیکی یا ظروفی با شکل های متفاوت  مجهز به لیبل های تبلیغاتی جذاب هستند، اهمیت دادن به طور فزاینده ای اطمینان….

label printing - طراحی و تولید انواع لیبل ها و کاغذ های پشت چسبدار

مراقبت های زیادی انجام گرفته تا لیبل ها از موادی ساخته شود که احتیاجی به بازیافت ندارد و لیبل ها از ظروف جدا شوند.

چاپ لیبل ها اغلب با ماشین آلات هم خانواده ماشین های چاپ فلکسوگرافی رول و فضای چاپ بین ۱۸۰ تا ۵۶۰ میلیمتر (عرض کم). لیبل ها اغلب با ماشین آلات جدول بالا که در آنها چاپ و واحد پردازش برروی یک میز مرتب شده اند.

لیبل ها همچنین با ماشین آلات تغذیه ورق، گراور های عرض کم و چاپ افست رول که با واحد های اضافی مجهز شده اند نیز تولید می شوند.

بمنظور تولید لیبل، روی مواد بصورت رول بدون نواحی بدون چاپ با ماشین آلات با گام های متغییر انجام می شوند و از جریا ن متناوب با مکانیسم انتقال متفاوت انجام می شود (شبیه به شکل ۱۶ – ۲.۵).

نوع استفاده از لیبل ها روش تولید آنها را تعیین می کند.برای مثال لیبل های آب جو و بطری های شراب بصورت قالب خورده روی کاغذ های یک لایه تولید شده اند. لیبل های باید مناسب برای استفاده در شرایط مرطوب کارخانه باشند.

تصور خرید مشتری از یک محصول آنست که دارای کیفیتی بالاست، لیبل های چاپ شده با رنگ طلایی و یا طلاکوب از واحد داغی عبود کرده اند.

برای افزایش اثر بصری می توانید پس از آن از یک واحد برجسته سازی نیز استفاده نمایید. ماشین آلات چاپ لیبل معمولاً دارای طراحی مدولار و انتخاب روش تولید قابل انعطلاف می باشند. دارای بخش ورودی رول کاغذ و کنترل کاغذ  و چندین واحد چاپ  که می تواند شامل واحد های جداسازی برای افست، فلکسوگرافی، چاپ سیلک، لترپرس، یک واحد داغی و یا برجسته سازی و گاهی اوقات واحد چاپ اینتاگلیو و واحد پوشش دهی و خشک کن های ماورا بنفش UV و دیگر امکانات مانند واحد قالب زنی روتاری و یا پرفراژ، ایستگاه های برجسته، رول به رول و با برش ورق  در ماشین فلکسو واحد های مختلف چاپ دارای نورد های آنیلوکس با تیغه های دکتر بلید برای مرکب دهی می باشند.

در سیستم های مدرن مجهز به ۲ واحد رول به رول و تغییر رول به صورت بدون توفق هستند این بمعنی افزایش تولید و کاهش باطله می باشد. شکل ۲۳-۲.۵ یک دستگاه چاپ لیبل را نشان می دهد.

طراحی چاپ و تولید لیبل پشت چسب دار
label printing – طراحی چاپ و تولید لیبل پشت چسب دار

شکل ۲۴-۲.۵ ساختار و سیستم ماشین چاپ را نشان می دهد که دارای ایستگاه های کاری گوناگون چاپ، پوشش دهی وسیعی از فناوری های ممکن چاپ (پایه: افست)

مثال های بیشتری از چاپ لیبل در شکل ها ۲۵-۲.۵ و ۲۷-۲.۵ نشان داده و توصیف شده است.

طراحی چاپ و تولید لیبل پشت چسب دار - label printing
بسته به سطح چاپ شوند و نوع لیبل (فیلم، فویل، کاغذ یا کارت) و کاربرد آن، همه سطوح چاپ شونده ممکن است حاوی لایه ای از چسب باشند، که باید قبل از الصاق به بسته بندی کمی مرطرب شوند.استقاده از لیبل های خود چسب در حال افزایش است، که در خدمت از حفاظت از لایه چسب هستند و در هنگام تولید می توانند به یکدیگر متصل شوند.

رول لیبل و قسمت چسب به یک لایه سیلیکونی احتیاج دارد.

طراحی چاپ و تولید لیبل پشت چسب دار - label printing
برای داشتن زباله یا باطله کمتر به خصوص با کیفیت بالا جنس لیبل، سیستم چاپ توسعه یافته که تغییر ابعاد و فرمت را اجازه بدهد و پلیت چاپ بدون خرابی و خروج از خط تولید.

سیلندر فشار یا چاپ در حالت چاپ می ماند و فقط سیلندر لاستیکی جایگزین می گردد تکنولوژی در خط.

سیستم خشک کن UV یک سیستم خشک کن معمولی و رایج است، قرارگیری غیر اصولی بعد از واحد های چاپ مانع از خشک شدن پس از هر تنظیم می گردد.

بعلاوه ترام های چاپ با سیستم افست یا فرآیند چاپ فلکسوگرافی اطلاعات اضافی و عناصر تصاویر می تواند چاپ بشود با یک لایه نازک از مرکب جهت تولید خوب یک اثر رنگ مصرفی با سیستم روتاری واحد سیلک (شکل ۲۷-۲.۵)

شکل ۲۸-۲.۵ نشان میدهد یک واحد چاپ سیلک روتاری در حال آماده سازی برای تولید یک چاپ لیبل. برای مثال متناظر شکل ۲۵-۲.۵)

لیبل های تولید شده در خط پانچ (دایکات) شده و مواد رول نباید آسیب دیده باشند. باطله های جدا شده بصورت رول در ایستگاه مخصوص جمع آوری شده است. شکل ۲۶-۲.۵

یا مستقیماً در یک واحد بصورت رول جمع آوری می شوند. مطابق با خواسته مشتریان رول لیبل چاپ شده بصورت دایکات شده و یا رول به رول یا ورق برش شده تحویل می گردد.

تکنولوژی چاپ دیجیتال بر پایه چاپ غیر مستقیم هستند همچنین استفاده می شود برای کاربرد های مختلف….

طراحی چاپ و تولید لیبل پشت چسب دار - label printing

 

پذیرش و اجرای سفارشات طراحی و آماده سازی انواع فایل های چاپ (افست، فلکسوگرافی و روتوگراور)

طراحی لیبل و بسته بندی، کنترل پروژه (نظارت بر چاپ)، آماده سازی فایل (پیش از چاپ)
شماره تماس: ۰۹۱۲۲۵۹۱۶۲۹ کامیاب کاویانی –  📲 کانال تلگرام دانش چاپ: @printchap

منبع: مطلب فوق براساس کتاب «Hand Book of Print Media» – بخش 2.5.3 Label Printing تهیه شده است.

نویسنده مطلب: kamyab.kaviani

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *