بیماری های ناشی از آلودگی فلزات سنگین موجود در خاک

بخشی از مقاله «آلودگی فلزات سنگین در خاک در محل یک کارخانه متروکه رنگسازی و مرکب سازی» کنفرانس بین المللی آینده انرژی، محیط زیست و مواد (۲۰۱۲)

ارائه شده توسط:‌
Weichang Ji, Tingting Yang, Sai Ma, Wuzhong Ni
دانشکده محیط زیست و علوم، دانشگاه ژجیانگ، MOE آزمایشگاه اصلی بازسازی محیط زیست وسلامت اکوسیستم، هانگزو 310058، چین

آلودگی خاک با فلزات سنگین یک مشکل گسترده در سرتا سر جهان است. آلودگی انسانی خاک با فلزات کمیاب در بسیاری از کشورها شناخته شده است؛ و منابع انسانی آلاینده های فلزات سنگین موجود در خاک شامل معادن فلزات، صنایع ذوب فلزات، صنایع متالورژی، صنایع الکترونیک، تصفیه فاضلاب، محل دفع زباله و کودهای کشاورزی می باشد. تخمین زده شده که فلزات سنگینی چون کادمیوم ۲۲۰۰۰ تن، مس ۹۳۹۰۰۰ تن، سرب ۷۸۳۰۰۰ تن و ۳۵۰۰۰۰ تن روی سالانه در جهان تولید و منتشر می شود.

آلودگی های خاک با فلزات سنگین
آلودگی های خاک با فلزات سنگین

مسمومیت با فلزات سنگین می تواند منجر به آسیب دیدگی و کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی و آسیب رساندن به خون، ریه ها، کلیه ها، کبد و سایر اندام های حیاتی شود. قرار گرفتن طولانی مدت ممکن است به آرامی باعث پیشرفت بیماری های جسمانی، عضلانی و عصبی مانند: بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، دیستروفی عضلانی و اسکلروز چندگانه شود. حساسیت ها کم نیستند و تماس طولانی مدت با برخی از فلزات یا ترکیبات آنها حتی ممکن است باعث سرطان شود.

آلودگی های خاک با فلزات سنگین
آلودگی های خاک با فلزات سنگین

رنگ سازی و مرکب سازی ها بعنوان یکی از «نقاط خطر» در نظر گرفته می شوند. نظارت و ارزیابی آلودگی فلزات سنگین معمولا در کارخانجات در حال تولید و فعال انجام می گیرد و از کارخانجات غیر فعال و متروکه غفلت شده است.
مطالعه حاضر با هدف ارزیابی وضعیت آلودگی خاک در محل کارخانه غیرفعال رنگسازی و مرکب سازی در نزدیکی هانگزو، استان ژجیانگ، چین انجام شد. تجمع فلزات سنگین در خاک نیز مورد بحث قرار گرفت. با داده های به دست آمده از این بررسی عملی از غلظت فلزات سنگین موجود خاک به عنوان مدرک مرجع، می توان از زمین که در آن کارخانه واقع شده دوباره بصورت مطمئن و بی خطر استفاده کرد.

2012 International Conference on Future Energy, Environment, and Materials
Heavy Metal Pollution of Soils in the Site of a Retired Paint
and Ink Factory
Weichang Ji, Tingting Yang, Sai Ma, Wuzhong Ni *
College of Environmental and Resource Sciences, Zhejiang University, and MOE Key Lab of Environment Remediation and
Ecosystem Health, Hangzhou 310058, P. R. China

Open access under CC BY-NC-ND license.

نویسنده مطلب: kamyab.kaviani

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *